Harika baskı kalitesi elde edebileceğiniz kağıtları nasıl seçebilirsiniz?

Baskı kalitesi, baskı işlerinin başarısı ve etkisi için çok önemli bir faktördür. Baskı kalitesini etkileyen birçok unsur vardır, ancak bunlardan biri de kâğıt seçimidir.

Harika baskı kalitesi elde edebileceğiniz kâğıtları nasıl seçebilirsiniz?

  1. Baskı yapacağınız sisteme uygun kağıt seçin.

Farklı baskı sistemleri, farklı kağıt özellikleri gerektirir. Örneğin; ofset baskıda kullanılan kağıtların düzgün, pürüzsüz yüzeyli olması baskı kalitesi için şart değildir. Gofreli ve desenli kağıtlara da baskı yapılmaktadır. Ancak, tipo baskıda çok renkli işler için mat kağıt tercih edilir. İyi kuşe kağıtların yüzeyleri pürüzsüz, kalınlıkları aynı, her iki yüzü de muntazam satine edildiği için tipoda parlaklık da önemlidir. Baskı sisteminizin özelliklerini ve gereksinimlerini bilerek, uygun kağıt türünü seçebilirsiniz.

  1. Baskının amacına ve kullanım alanına göre kağıt seçin.

Baskının ne için ve nerede kullanılacağı da kağıt seçiminde rol oynar. Örneğin; dergi, broşür, katalog gibi uzun süreli kullanılacak işler için dayanıklı ve kaliteli kağıtlar tercih edilmelidir. Gazete, el ilanı, afiş gibi kısa süreli kullanılacak işler için ise daha ekonomik ve basit kağıtlar yeterli olabilir. Ayrıca, baskının görsel olarak nasıl görünmesini istediğinizi de düşünmelisiniz. Parlak, mat, dokulu, renkli gibi farklı kağıt seçenekleri arasından baskınızın amacına ve tarzına uygun olanını seçebilirsiniz.

  1. Kağıdın gramajına ve kalitesine dikkat edin.

Kağıdın gramajı, bir metrekarelik alanın ağırlığıdır. Gramaj, kağıdın kalınlığını ve sağlamlığını belirler. Genellikle gramaj arttıkça kağıdın kalitesi de artar. Ancak, gramaj arttıkça maliyet de artar. Bu nedenle, baskınız için gerekli olan minimum gramajı belirlemek önemlidir. Ayrıca, kağıdın kalitesi de baskının netliği ve canlılığı üzerinde etkilidir. Kağıdın bileşimindeki selüloz miktarı çok, odun miktarı az olan hamur kağıtlar daha kaliteli ve emici olurlar. Bu da baskının daha iyi görünmesini sağlar.

Harika baskı kalitesi elde edebileceğiniz kağıtları seçmek için bu saydığımız kriterlere dikkat etmelisiniz.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.